Chlapček trpaslík

Autor: Miriama Roziaková | 12.8.2012 o 14:17 | (upravené 12.8.2012 o 14:56) Karma článku: 9,33 | Prečítané:  761x

Sedela som na lavičke v parku. O chvíľu si na lavičku vedľa prisadla žena s dvomi deťmi. S malým dievčatkom a chlapčekom, ktorý pripomínal trpaslíka.

Každému už v úvode dôjde, že ide o chlapca s vrodenou rastovou poruchou. Väčšina z nás sa na takéhoto chlapčeka pozerá ako na akési čudo. Prečo má veľkú hlavičku? Prečo je stále malý? On nikdy  nenarastie? Otázky tohto typu si môže bežne človek klásť, keď ho uvidí. Ja som sa dnes snažila vnímať ho inak, nie ako niekoho, kto má vrodenú poruchu, skôr som ho brala ako niekoho výnimočného.

Veď napokon výnimočným aj je. Nielen preto, že vyzerá "inak", ale najmä kvôli tomu, koľko lásky a úsmevov okolo seba rozosieva. Chvíľu som ho sledovala a nedalo sa neusmievať pri pohľade naňho. Vešal sa na svoju maminu, objímal ju, láskal...Priznám sa, skoro mi vybehla aj slza práve preto, že som si uvedomila, že tento chlapček je schopný rozdávať ľuďom omnoho viac lásky ako my obyčajní. Videla som v jeho krásnych modrých očkách veľa lásky a šťastia. Jediné, čo vo mne v tejto chvíli dokázalo vyvolať hnev, bolo pomyslenie, aké ťažké to možno kvôli svojmu trpaslíčiemu vzrastu bude v živote mať. Nahnevalo ma pomyslenie, že sa určite nájdu protivní  a bezcharakterní ľudia, ktorí mu to neraz v živote sťažia. Ale potom som si uvedomila, že vďaka tej láske, ktorú je schopný neobmedzene rozdávať sa nikdy nevzdá.

Asi je od nás ľudí hlúpe pozerať sa napríklad na dieťa trpiace touto vrodenou poruchou inak, keďže zato nemôže. Nechcem sa tváriť, akoby som sa na nikoho s podobnou poruchou nepozrela nikdy čudne, len mi došlo, že tí ľudia si zaslúžia skôr náš úsmev ako preľaknutý pohľad a zdvihnuté obočie, čo preboha je toto za stvoru?!...Chcem sa o celej tejto dispozícii dozvedieť viac, preto som začala s hľadaním na internete.

Verím, že sa môjmu "trpaslíkovi" bude v živote dariť, aj keď to pravdepodobne nebude mať vždy ľahké, verím, že bude mať stále dôvod na úsmev a navždy bude rozdávať lásku a pokoj. A ďalšie v čo verím je, že sa ľudia na detí i dospelých s touto poruchou a ďalšími inými začnú pozerať priateľskejšie a začnú ich brať ako seberovných, lebo takými naozaj sú.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KULTÚRA

Dokonalosť bokom, treba sa dohovoriť - Fenomén bratislavskej viacjazyčnosti

Či človek prežije - vojnu, koncentračný tábor, vyhnanstvo -, záviselo často aj od toho, či ovláda jazyk, hovorí Jozef Tancer, autor knihy Rozviazané jazyky

EKONOMIKA

Daň z nehnuteľností narástla. Kde ľudia platia najviac?

V Novom Meste nad Váhom zaplatia ľudia na daniach až o 330 percent viac ako vlani.

KULTÚRA

Pixar nikdy nedobehneme, ale máme iné prednosti, hovorí autorka Lichožrútov

Drž sa ľudí, ale drž sa od nich ďalej! Pravidlo jeden pre ponožkožrúta.


Už ste čítali?