Viem, aké dobré sú knihy

Autor: Miriama Roziaková | 16.5.2012 o 9:42 | (upravené 16.5.2012 o 11:20) Karma článku: 8,86 | Prečítané:  1147x

Láska k knihám sa vo mne prebudila približne pred 2 rokmi. Najprv som čítala len zriedkavo, ale jedného dňa sa to zmenilo. Kým som nevedela, aké prospešné a zaujímavé veci môžem nájsť v knihách, zastávala som názor, že knihy sú historický prežitok.

Keď v terajšej dobe spomeniem pred niekým, že čítam, pozerajú sa na mňa ako na blázna. Čo si o tom myslia ľudia z okolia a čo si myslím ja? Myslím, že každý knihomoľ mi dá za pravdu, keď poviem, že nechápem, prečo ľudia nechcú čítať. Tak ako oni dvíhajú obočie nad tým, že knihy čítam, ja ho dvíham preto, že neviem pochopiť, ako  niekto nemôže čítať. Prekvapovalo ma, keď sa ma ľudia pýtali, či ma to baví, alebo či som sa náhodou nezbláznila. Dnes  ma však už neprekvapí nič. Je mi jasné, že niektorí z nich možno v budúcnosti zistia, akú hodnotu má skutočne taká kniha a ostatní budú ďalej zastávať názor, že kniha je historický prežitok.

Pre mňa má každá moja kniha nevyčísliteľnú hodnotu, pretože som ich vyberala sama, podľa svojho vkusu a podľa toho, čo vonia mne. Samozrejme, nie každú knihu by som si prečítala, no kniha ako taká nám môže dať veľa a je jedno, o akú knihu práve ide. Každému sa predsa páči niečo iné. Rada by som poukázala nato, aké dôležité je mať bohatú slovnú zásobu, ktorú pomocou kníh môžeme nadobudnúť. Niekedy si to ani neuvedomujeme, ale knihy nám vedia pomôcť v rôznych situáciách. Napríklad sa odpútať od zlých myšlienok alebo v nich môžeme nájsť odpovede na mnohé otázky. Veľakrát sa mi stalo, že som po prečítaní knihy cítila naplnenie a šťastie. Pri niektorých knihách si často uvedomujem, aké nepodstatné sú moje problémy oproti tým, ktoré majú postavy z nich. Síce sú väčšinou fiktívne, ale nie je vylúčené, že sa niekde nemôže odohrávať niečo podobné. Alebo v nich nachádzame sami seba, vo vymyslených postavách sa spoznávame. Máme pocit, že autor píše o nás a občas nás to aj ovplyvní. Viem, že knihy majú na čitateľa veľký vplyv, pretože si z nich berieme ponaučenie a chápeme posolstvo, ktoré nesú.

Ešte je jedna vec, podľa ktorej ľudia zanevierajú na dobré knihy a to je obal. Hovorí sa, že obal predáva, no často sa kvôli tomu knihy s nezaujímavým alebo hrozným obalom čítajú len málo. Nemali by sme súdiť knihy podľa obalu, sami si to pripomíname, ale aj tak sa niekedy prichytíme pri tom, ako si hovoríme, táto kniha ma hrozný obal, určite nebude veľmi dobrá. Práve toto nás odpútava od dobrej literatúry, nanič obal. Priznajte sa, stalo sa vám už, že ste odsúdili knihu podľa obalu? Lebo mne áno a snažím sa nerobiť túto chybu, no niekedy prvý dojem víťazí.

Knihy majú ešte jedno plus, tú nádhernú vôňu. Vôňu kníh...je vôbec niečo krajšie? :-) keby v obchodoch bol dostupný osviežovač vzduchu s vôňou kníh asi by sa predával vo veľkom, ale nekúpila by som si ho, lebo pravá vôňa je len tá, ktorú cítime, keď privoniame k stránkam práve kúpenej knihy. Škoda, že vôňa časom vyprchá, ale naopak šťastím je, že sama podstata knihy z nej nezmizne.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Gašpar prikryl Kočnerovho vyšetrovateľa

Policajný prezident tvrdil, že požiadal prokurátora o správu, aby mohol proti vyšetrovateľovi zakročiť. Prokuratúra takú žiadosť nedostala.

KOMENTÁRE

Ficov zásadný prelom. Alebo ani nie

Sme na priesečníku, keď Ficov prospech a prospech krajiny, sa pretínajú.

SVET

V jadre Únie už sme, je na Ficovi, čo ďalej

Slovensko začína v regióne viesť debatu o budúcnosti EÚ.


Už ste čítali?